Відбулася дискусія на тему «Взаємодія релігійних і правозахисних спільнот у протидії домашньому насильству в Україні».

Цей захід Інститут релігійної свободи (ІРС) організував в партнерстві з Центром громадянських свобод (ЦГС) в рамках Національної правозахисної НеКонференції з залученням учасників Круглого столу з релігійної свободи в Україні.

Модератор дискусії, голова правління ІРС Олександр Заєць зазначив:

"Ми почали працювати з цією проблематикою з квітня цього року, коли побачили, що пандемія COVID-19 та запроваджений локдаун загострили ситуацію з насильством в сім’ях. Ініціатива Інституту релігійної свободи знайшла підтримку у Всеукраїнській Раді Церков і релігійних організацій та з боку Посольства Канади. Завдяки цій співпраці ми створили профільну міжконфесійну Робочу групу з протидії домашньому насильству та розпочали спільну просвітницьку кампанію «Зупини насильство!» за допомогою тематичного вебсайту family.org.ua та соціальних мереж."

За словами представника Головуючого у ВРЦіРО архієпископа Євстратія, потенціал церков і релігійних організацій значно більший: це не лише просвітництво, але і практична допомога жертвам насильства, і, більш того, душпастирська робота з кривдниками задля зміни їхньої поведінки та зцілення стосунків там, де це можливо. Зокрема, Православна Церква України разом із «Елеос Україна» наразі працює над створенням шелтера у Київській області для постраждалих від насильства жінок.

Про багаторічний досвід Церкви адвентистів сьомого дня у сфері протидії домашньому насильству, в тому числі в середовищі християнських сімей, розповіла керівниця відділу жіночого служіння Ірина Бегас. Вона продемонструвала і просвітницькі буклети, і приклади інформаційних кампаній та тематичних проповідей, які можуть використовувати представники інших конфесій.

Голова правління Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук звернула увагу, що питання домашнього насильства залишається прихованою проблемою, про яку небагато хто готовий говорити, в тому числі з жертв такого насильства. За її словами, ініціатива ІРС та Всеукраїнської Ради Церков щодо відкритого обговорення цієї проблеми є важливим кроком у напрямку мінімізації насильства в сім’ї.

Представники Уряду також висловили готовність до подальшого розвитку взаємодії з релігійною спільнотою в напрямку протидії домашньому насильству. Про це сказала Ольга Ревук, Заступник Міністра соціальної політики України з питань європейської інтеграції, та Олена Богдан, голова Державної служби з етнополітики та свободи совісті.

Президент Асоціації українських правників, академік, професор Василь Костицький поділився власними напрацюваннями в цій сфері та пропозиціями щодо реагування на проблематику побутового насильства з точки зору наукової спільноти.

Важливу роль релігійних діячів у запобіганні домашньому насильству відзначив Тимчасово повірений у справах Канади Руслан Кац. За його словами, богословське обґрунтування неприпустимості насильства щодо членів сім’ї є дуже актуальним для формування ненасильницької культури спілкування в родинах. Він навів вражаючі приклади реальних історій, які розповіли жертви домашнього насильства, закликаючи громадськість України ще більше уваги звертати на цю проблематику.

Понад 50 учасників дискусії познайомилися з різноманітним позитивним досвідом запобігання і протидії домашньому насильству, який вже є у церков і релігійних організацій України, а також запропонували низку напрямків для взаємодії з світськими активістами та органами влади. За результатом заходу буде сформовано каталог ідей і пропозицій щодо посилення взаємодії різних акторів громадянського суспільства, передусім релігійних і правозахисних спільнот, у протидії домашньому насильству.

Дискусія відбулася за підтримки Канадського фонду місцевих ініціатив в рамках проєкту Інституту релігійної свободи «Боротьба з домашнім насильством в Україні під час пандемії COVID-19 шляхом залучення впливу релігійних лідерів та спроможності церков».