Якщо ви самі страждаєте від домашнього насильства чи стали свідком чужого страждання, тоді:

1. Не терпіть! Якщо ви відчуваєте можливість, прямо скажіть кривднику, що насильство є неприйнятним. Чим раніше, тим краще, щоб насильство не збільшувалося, як сніжний ком. Важливо проговорити сам факт насильства, якщо є можливість для такої розмови.

2. Не мовчіть! Якщо ви не почуваєтесь у безпеці чи комфортно, розкажіть про це своєму оточенню: друзям, родичам, колегам, служителям вашої релігійної громади – тим, кому ви довіряєте. Обговоріть з ними, що варто зробити, якщо ситуація погіршиться.

3. Просіть про допомогу! Якщо б'ють вас чи б'ють вашу дитину – викликайте поліцію! Якщо ви стали свідком насильства – викликайте поліцію! Якщо вам треба врятуватися від майбутнього насильства чи помсти кривдника за розголошення про минулі напади, звертайтесь за номерами служб підтримки або попросіть захисту в рідних, друзів, священника чи інших членів вашої релігійної громади, яким ви довіряєте.

4. Знайдіть безпечне місце! Діти не будуть щасливішими з батьком, який б'є їхню маму. Сім'я не стане міцнішою, якщо в її основі – страх і насильство. Не слід мати марні сподівання, що все треба перетерпіти заради збереження сім'ї, адже насильство (фізичне, психологічне, економічне, сексуальне) вже є найбільшим руйнівником здорових сімейних стосунків. Тому шукайте, де ви можете почуватись безпечно.

5. Шукайте вихід! Досвід насильства не означає, що ви не зможете відновити стосунки. Це тривалий процес роботи з різними учасниками ситуації і примирення можливе, якщо є бажання до зміни. Покаяння та примирення має відбуватися під тривалим постійним наглядом священника, спільних друзів чи інших довірених осіб, у тому числі в спільнотах зцілення при релігійних громадах.

Ви можете зупинити насильство вже сьогодні. Актуальні поради, статті та контакти шукайте на сайті проєкту «Зупини насильство!»: family.org.ua

Куди звертатися по допомогу?

У випадку проявів насильства своєчасна та оперативна допомога може врятувати життя. Саме тому ми нагадуємо про контакти служб, які можуть допомогти та захистити.

1. Викликайте поліцію за номером 102 або скористайтесь чат-ботом для виклику допомоги в Телеграмі: @police_helpbot

Додатково поліція відповідає через спеціальні додатки на мобільних телефонах для систем Android та Apple.

2. Урядова гаряча лінія (цілодобово та безкоштовно): 15 47

3. Безоплатна правова допомога за телефоном: 0 800 213 103 та чат-бот у Телеграмі: @non_violence_bot

Зверніть увагу! Якщо ситуація небезпечна, перш за все варто знайти безпечний простір (спланувати втечу, забрати головні речі та відшукати тимчасовий прихисток) подалі від кривдника та лише згодом звертатись по допомогу. Звертайтесь та говоріть з людьми, яким довіряєте, не соромтесь сказати про це служителю церкви – це може врятувати ваше або чуже життя. Зупини насильство!